Poniżej zamieszczamy materiały opracowane przez lub przy udziale Fundacji MY Pacjenci, które ukazały się w mediach, a także materiały filmowe z udziałem Fundacji. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i komentowania. Materiały są zamieszczone w kolejności od najnowszych.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
26.06.2015 Czy Narodowy Program Zdrowia wyląduje w koszu?
Utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów (41%), nadwaga i otyłość (36%) oraz choroby przewlekłe (35%) – to największe problemy zdrowotne, z którymi borykają się Polacy. Zmniejszyć je może Ustawa o zdrowiu publicznym. Niestety, jej projekt nie został jeszcze przez Sejm przyjęty. Jeśli nie stanie się to przed końcem kadencji, trafi do kosza.
Więcej pod adresami:
24.06.2015 Nasze zdrowie publiczne
Fundacja MY Pacjenci wyręczyła urzędników w przeprowadzeniu konsultacjach społecznych ustawy o zdrowiu publicznym i zebrała opinie ponad 50 organizacji pacjenckich, niezrzeszonych pacjentów i obywateli, w sumie 2192 opinie. Konsultacje społeczne online przeprowadzone przez Fundację trwały tydzień w kwietniu 2015 roku. Co uznaliśmy za priorytety dla zdrowia publicznego?
Prawie 20 lat temu, w wyniku reformy wprowadzającej Kasy Chorych w 2007 roku odpowiedzialność za zdrowie, która w poprzedniej epoce spoczywała głównie na barkach państwa została przekazana obywatelom. Przekazaniu tej odpowiedzialności nie towarzyszyło jednak przekazanie wiedzy. Co było robić, odpowiedzialność wzięliśmy, zdrowie publiczne stało się własnością nas obywateli aby państwo mogło abdykować z zajmowania się tym tematem. Teraz po 20 latach wraca do problemu, proponując ustawę o zdrowiu publicznym. Tymczasem wiele się w międzyczasie zmieniło, dawne problemy zdrowia publicznego takie jak choroby zakaźne, odeszły do przeszłości, pojawiły się nowe – otyłość i jej powikłania, stres, nowe uzależnienia – od komputera, od zakupów, od pracy.
Cały artykuł dostępny na: www.medexpress.pl
18.06.2015 Pacjenci nie wiedzą, gdzie się leczyć
Gdzie się leczyć? - to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez chorych. Ponad 40 procent respondentów podkreśla, że najbardziej brakuje im rzetelnej informacji na temat, gdzie można uzyskać pomoc medyczną - wynika z ankiet przeprowadzonych przez Fundację MY Pacjenci.
Maria Libura z Uczelni Łazarskiego wyjaśnia, że 3/4 osób w internecie szuka wiadomości o zdrowiu. Jednak w sieci trudno znaleźć fachowe, zweryfikowane informacje na przykład na stronach instytucji publicznych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Ekspert ochrony zdrowia Anna Kozieł dodaje, że kontakt lekarz-pacjent zastąpił "Doktor Google", bo chorzy zamiast zapisać się na wizytę, uruchamiają popularną wyszukiwarkę internetową. Jednak informacji dotyczących właściwych zachowań prozdrowotnych oraz porad jest tam bardzo mało.
Więcej pod adresami:
www.serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie
03.06.2015 Pacjenci (nie) decydują
W Polsce powstają kolejne organizacje pacjentów. Czy mają realny wpływ na kształtowanie systemu ochrony zdrowia? Jakie mają pomysły, żeby się „przebić”?
W Polsce działa kilkaset organizacji pacjenckich. Część z nich to niewielkie stowarzyszenia starające się pomóc osobom cierpiącym z powodu chorób występujących stosunkowo rzadko. Aby móc skuteczniej realizować swoje cele, mniejsze organizacje starają się działać wspólnie z innymi podmiotami. Np. powstała w 2011 r. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych zrzesza 23 stowarzyszenia i reprezentuje ponad 80 000 pacjentów onkologicznych.
Zaangażowanie Polaków w działalność organizacji pacjenckich nie przekłada się na ogólny udział obywateli w decydowaniu o kształcie systemu ochrony zdrowia.
Chcąc wpływać na decyzje urzędników państwowych, najlepiej zacząć od własnego podwórka. Do takich działań zachęca m. in. Fundacja My Pacjenci, która w tym roku zorganizowała już II edycję projektu „Pacjenci Decydują!”.
– Nie zachęcamy od razu do szturmu na Ministerstwo - mówi Magdalena Kołodziej, koordynator projektu. - Dobrze jest się najpierw przyjrzeć temu, co dzieje się na naszym osiedlu, w gminie, w powiecie, czy w województwie. Podczas pierwszego szkolenia, zorganizowanego we Wrocławiu, zebrała sie grupa aktywnych osób. Na kolejnym spotkaniu ci ludzie pojawili się już z konkretnymi pytaniami, problemami prawnymi, które pomogliśmy im rozwiązać. I poszli z tym dalej, do lokalnych urzędów i instytucji. Stworzyli grupę „WrObywatel” i znaleźli kolejne organizacje, które chcą się zaangażować i pracować na rzecz zmian w ich mieście.
Cały artykuł dostępny na: www.mp.pl
29.05.2015 Budżet wyznacza granice leczenia
NFZ jest zdania, że postanowienia dyrektywy transgranicznej nie są "martwym przepisem", o czym ma świadczyć 777 wniosków o zwrot kosztów leczenia za granicą, które wpłynęły do Funduszu od 15 listopada ubiegłego roku, czyli od momentu wejścia w życie przepisów implementujących postanowienia dyrektywy transgranicznej.
Pojawiają się przeszkody
"Zdecydowana większość respondentów (83%) uważa, że polscy pacjenci powinni mieć prawo do leczenia za granicą zgodnie z intencją i zapisami dyrektywy, bez ograniczeń w postaci wymaganych skierowań, zaświadczeń czy zleceń od lekarza publicznej ochrony zdrowia potrzebnych do leczenia w Polsce" - wynika z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Fundację MY Pacjenci wspólnie z Fundacją Urszuli Jaworskiej w ramach projektu promocji konsultacji społecznych w ochronie zdrowia pn. Pacjenci Decydują (finansowany z grantów szwajcarskich).
Z kolei 84% respondentów uważa, że NFZ powinien zwracać koszty leczenia bez tworzenia dodatkowych barier administracyjnych i ograniczania budżetu, jakim w danym roku dysponuje płatnik na zwrot pacjentom kosztów leczenia za granicą.
Krótko mówiąc - tam, gdzie rząd w przepisach nie wprowadził barier, czyli w przypadku zabiegów trwających jeden dzień, pacjenci korzystają z dobrodziejstw dyrektywy. Tam, gdzie w grę wchodzi dłuższe i bardziej kosztowne leczenie, pojawiają się przeszkody.
Cały artykuł dostępny na stronie: www.rynekzdrowia.pl
15.05.2015 Pacjenci w lukach systemu. Kto może pomóc?
Współpraca z systemem
Jednostki administracji publicznej (w tym Ministerstwo Zdrowia) mają obowiązek współpracy z NGO nie tylko przez dotowanie „zadań publicznych z zakresu ochrony zdrowia i promocji zdrowia”, choć i to jest bardzo ważne. Bycie kompetentnym partnerem i dialog z ustawodawcą to dla organizacji szansa na skuteczne działanie. Pacjentów trzeba jednak najpierw nauczyć, jak stać się ważnym partnerem dialogu. Jest to celem projektu „Pacjenci Decydują”, który wskazuje jak pokonywać bariery uczestnictwa w procesach konsultacji społecznych i uświadamia jak ważna jest współpraca przy tworzeniu prawa. Organizatorzy – Fundacja MY Pacjenci – zakładają, że pacjent, który raz zobaczy, w jaki sposób kształtuje się prawo, będzie częściej uczestniczył w takich inicjatywach. Nic tak nie motywuje, jak poczucie, że ma się wpływ na ważne decyzje.
Cały artykuł dostępny na stronie: www.medexpress.pl
07.05.2015 Otyłość i nadwaga najpoważniejszymi problemami zdrowotnymi w Polsce. Polacy popierają opodatkowanie niezdrowej żywności
Trwają prace nad ustawą o zdrowiu publicznym, która ma określić priorytety służby zdrowia w Polsce. W badaniu prowadzonym przez Fundację My Pacjenci w ramach konsultacji społecznych ustawy wypowiedziało się ponad 1900 osób. Polacy wskazali, że jednym z największych wyzwań – oprócz poprawy dostępu do lekarzy specjalistów – jest walka z nadwagą i otyłością. Jako skuteczne narzędzia uznali edukacje i dofinansowanie porad dietetycznych. Trzy czwarte poparło opodatkowanie producentów niezdrowej żywności.
Jak podkreśla Borek, badania potwierdziły rosnącą świadomość Polaków na temat znaczenia profilaktyki zagrożeń cywilizacyjnych.
Artykuł oraz rozmowa z Ewą Borek dostępna pod linkami:
http://www.lifestyle.newseria.pl/newsy/otylosc_i_nadwaga,p1133349381
http://www.biznes.newseria.pl/news/otylosc_i_nadwaga,p1133349381
07.05.2015 Otyłość i nadwaga najpoważniejszymi problemami zdrowotnymi w Polsce. Jak przeciwdziałać tej epidemii?
Trwają prace nad ustawą o zdrowiu publicznym, która ma określić priorytety służby zdrowia w Polsce. W badaniu prowadzonym przez Fundację My Pacjenci w ramach konsultacji społecznych ustawy wypowiedziało się ponad 1900 osób. Polacy wskazali, że jednym z największych wyzwań – oprócz poprawy dostępu do lekarzy specjalistów – jest walka z nadwagą i otyłością. Jako skuteczne narzędzia uznali edukacje i dofinansowanie porad dietetycznych. Trzy czwarte poparło opodatkowanie producentów niezdrowej żywności.
Cały artykuł dostępny pod linkiem: https://dobrebadanie.pl
24.04.2015 Pacjencie, zdecyduj, jaki kształt ma mieć ustawa o zdrowiu publicznym
Ty też możesz zostać ministrem zdrowia” to kampania, która ma zachęcić Polaków do zabrania głosu i wpłynięcia na finalny kształt ustawy o zdrowiu publicznym. „To temat ważny nie tylko dla osób chorych, lecz także zdrowych. Dotyczy on przede wszystkim profilaktyki, ale również takich zagadnień, jak szczepienia, edukacja o odżywianiu czy finansowanie leczenia” – zaznacza w rozmowie z serwisem infoWire.pl Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci. Ankieta, w której można wyrazić swoją opinię, jest dostępna na stronie organizacji.
Artykuł i nagranie dostępne na stronie: www.infowire.pl
24.04.2015 Jak zostać ministrem zdrowia?
Fundacja My Pacjenci rozpoczęła na Facebooku kampanię zachęcającą do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących Ustawy o Zdrowiu Publicznym pod hasłem "Ty też możesz być ministrem zdrowia". Jeszcze tylko do 27 kwietnia trwają konsultacje społeczne.
- Nie przez przypadek zdecydowaliśmy się w tym tak ważnym społecznie temacie sięgnąć w pierwszej kolejności po nowe media. Temat zdrowia publicznego dotyczy przede wszystkim profilaktyki a więc nie pacjentów ale osób zdrowych i młodych, które mają największą szansę z niej skorzystać - powiedziała Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.
Cały artykuł dostępny na: www.termedia.pl
23.04.2015 Na FB ruszyły konsultacje nt. ustawy o zdrowiu publicznym
Fundacja My Pacjenci rozpoczęła na FB kampanię zachęcającą do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących Ustawy o zdrowiu publicznym. Zainteresowanych prosi o wypełnienie ankiety, której wyniki przedstawione zostaną w formie raportu przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia.
Cały artykuł dostępny na: www.rynekzdrowia.pl
22.04.2015 "Ty tez możesz być ministrem zdrowia" - przekonuje Fundacja MY Pacjenci
Fundacja My Pacjenci rozpoczęła kampanię zachęcającą do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących Ustawy o zdrowiu publicznym. W ramach prowadzonych działań emitowany jest m.in. spot.
Fundacja My Pacjenci przygotowała kampanię społeczną zachęcającą do udział pacjentów i obywateli w konsultacjach społecznych inicjatyw ustawodawczych dotyczących zdrowia. Działania promocyjne rozpoczęto od kampanii na portalach Facebook Twitter oraz YouTube.
Więcej na stronie: www.marketing-news.pl
17.04.2015 Tak konsultują inni
W wielu krajach jest zrozumienie dla konsultowania z pacjentami zmian w funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej i angażowania grup społecznych w politykę jako ważnego elementu procesu decyzyjnego. Nasza administracja najwyraźniej nie podziela tego poglądu - uważają przedstawiciele organizacji pacjenckich (...).
Pacjenci w krajach UE zasiadają w Komitecie Naukowym Europejskiej Agencji ds. Leków, są obecni z prawem głosu w większości instytucji zajmujących się oceną technologii medycznych. - W badaniu przeprowadzonym przez International Network of Agencies for Health Technology Assessment INAHTA w 2005 roku wykazano, że spośród 37 ocenianych krajowych agencji HTA, 57% angażuje obywateli, opiekunów i/lub pacjentów w procesie oceny technologii medycznych na różnych etapach prac - przywołuje dane Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci (...).
- Z zasady w krajach "starej" Unii nie powstanie żadna nowa instytucja w ochronie zdrowia, w której nie przewiduje się udziału pacjentów. To wynika z poziomu rozwoju i dojrzałości administracji publicznej. Tam zdają sobie sprawę, że prawo tworzone przy współudziale pacjentów jest efektywniejsze - lepiej zaspokaja potrzeby chorych i łatwiej się je wdraża - wskazuje prezes Fundacji MY Pacjenci.
- Władze rozumieją, że jeżeli system ma służyć pacjentom, to nie można go tworzyć w izolacji i bez zadania sobie trudu rozpoznania potrzeb chorych. Konsultacje społeczne najbardziej opłacają się administracji publicznej. Nasza administracja najwyraźniej nie podziela tego poglądu. Nie rozumie, jak bardzo w tworzeniu prawa w ochronie zdrowia może pomóc wiedza pacjentów i jak w efekcie można uzyskać ich zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego, przekładającego się na wynik wyborczy - mówi Ewa Borek.
Cały artykuł dostępny na stronie: www.rynekzdrowia.pl
15.04.2015 To nie dyrektywa transgraniczna, ale budżet wyznacza granice leczenia
Pacjenci skarżą się na biurokratyczne bariery
”Zdecydowana większość respondentów (83 proc.) uważa, że polscy pacjenci powinni mieć prawo do leczenia za granicą zgodnie z intencją i zapisami dyrektywy, bez ograniczeń w postaci wymaganych skierowań, zaświadczeń czy zleceń od lekarza publicznej ochrony zdrowia potrzebnych do leczenia w Polsce” - wynika z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Fundację MY Pacjenci wspólnie z Fundacją Urszuli Jaworskiej w ramach projektu promocji konsultacji społecznych w ochronie zdrowia pn. Pacjenci Decydują (finansowany z grantów szwajcarskich).
Z kolei 84% respondentów uważa, że NFZ powinien zwracać koszty leczenia bez tworzenia dodatkowych barier administracyjnych i ograniczania budżetu, jakim w danym roku dysponuje płatnik na zwrot pacjentom kosztów leczenia za granicą.
Cały artykuł dostępny na stronie www.rynekzdrowia.pl (link do pobrania).
09.04.2015 Pacjenci w lukach systemu
Organizacje pozarządowe (NGO) świadczą usługi w obszarach, którymi rynek lub państwo nie są zainteresowane. Pacjenckie fundacje i stowarzyszenia wypełniają te luki, który tworzy nie całkiem wydolny system. Służą nie tylko pacjentom, lecz także pracownikom ochrony zdrowia.
Współpraca z systemem
Jednostki administracji publicznej (w tym Ministerstwo Zdrowia) mają obowiązek współpracy z NGO nie tylko przez dotowanie zadań publicznych z zakresu ochrony zdrowia i promocji zdrowia , choć i to jest bardzo ważne. Bucie kompetentnym partnerem i dialog z ustawodawcą to dla organizacji szansa na skuteczne działanie. Pacjentów trzeba jednak nauczyć jak strać się ważnym partnerem dialogu. Jest to celem projektu Pacjenci Decydują, który wskazują jak pokonywać bariery uczestnictwa w procesach konsultacji społecznych i uświadamia jak ważna jest współpraca przy tworzeniu prawa. Organizatorzy - Fundacja MY Pacjenci - zakładają, że pacjent, który raz zobaczy, w jaki sposób kształtuje się prawo, będzie częściej uczestniczył w takich inicjatywach. Nic tak nie motywuje, jak poczucie, że ma się wpływ na ważne decyzje.
Cały artykuł dostępny w Służba Zdrowia z dnia 09.04.2015.
27.03.2015 Samorządowcy i pacjenci. Czy łączy ich tylko adres zamieszkania?
Nie ma formalnych przeszkód, by organizacje pacjentów współdziałały z administracją samorządową w kształtowaniu lokalnej polityki zdrowotnej. Barierą jest brak pieniędzy na statutową działalność i mentalność. To może spowodować, że nie będą one miały wpływu na podział środków z unijnej perspektywy 2014-2020.
- Organizacje pacjenckie są pomijane przy tworzeniu strategicznych dokumentów dotyczących lokalnej polityki zdrowotnej, co wynika głównie z braku reprezentacji tych organizacji w lokalnych ciałach decyzyjnych - zauważa Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci. Przypuszcza, że jednym z powodów może być fakt, iż żadna ze stron nie przejawia chęci, by to zmienić, zaś administracji publicznej jest w gruncie rzeczy na rękę brak wiedzy i sprawności działania organizacji pacjenckich.
- Doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji projektu “Pacjenci Decydują” pokazują, iż współpraca organizacji pacjenckich z samorządem terytorialnym ma często charakter fasadowy. Mimo że działania podejmowane przez organizacje pozarządowe w obszarze ochrony zdrowia uzupełniają albo korygują działania prowadzone przez samorządy lokalne, to nadal brakuje nici porozumienia między instytucjami publicznymi a organizacjami pacjenckimi na poziomie lokalnym - ocenia Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci.
Ewa Borek nie jest optymistką, jeśli chodzi o wpływ organizacji pacjenckich na rozdział środków unijnych dostępnych w perspektywie finansowej 2014-2020. Przypomina, że choć w ciągu 10 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej organizacje pozarządowe zrealizowały 12 500 projektów dzięki funduszom unijnym, to niewiele z nich było realizowanych w obszarze ochrony zdrowia.
Cały artykuł dostępny na stronie: www.rynekzdrowia.pl
25.03.2015 Pacjent płaci dwa razy
Wg analiz dokonanych przez Fundację MY Pacjenci Polak na wizytę u specjalisty, tę opłacaną z obowiązkowej składki ubezpieczeniowej czeka średnio 136 dni ... Dlatego z konieczności musi on odwiedzić specjalistę w prywatnym gabinecie. W takich gabinetach polski pacjent zostawia średnio 1384 zł. Szacuje się, że opieka specjalistyczna w naszym kraju finansowana jest przez pacjenta już w 70%.
Cały artykuł dostępny jest w TEMI Galicyjskim Tygodniku Informacyjnym z dn. 25.03.2015, nr 12.
21.03.2015 Konsultacje społeczne w ochronie zdrowia: tak robią to inni
W wielu krajach konsultowanie z pacjentami zmian w funkcjonowaniu sytemu opieki zdrowotnej i angażowanie grup społecznych w politykę jest standardem i ważnym elementem procesu decyzyjnego. Niestety nie w Polsce - uważają przedstawiciele organizacji pacjenckich.
- W badaniu przeprowadzonym przez International Network of Agencies for Health Technology Assessment INAHTA w 2005 roku wykazano, że spośród 37 ocenianych krajowych agencji HTA, 57 procent angażuje obywateli, opiekunów i/lub pacjentów w procesie oceny technologii medycznych na różnych etapach prac - przywołuje dane Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci.
- Z zasady w krajach "starej" UE nie powstanie żadna nowa instytucja w ochronie zdrowia, w której nie przewiduje się udziału pacjentów. To wynika z poziomu rozwoju i dojrzałości administracji publicznej. Tam zdają sobie sprawę, że prawo tworzone przy współudziale pacjentów jest efektywniejsze - lepiej zaspokaja potrzeby chorych i łatwiej się je wdraża - mówi Ewa Borek.
- Władze rozumieją, że jeżeli system ma służyć pacjentom, to nie można go tworzyć w izolacji i bez zadania sobie trudu rozpoznania potrzeb chorych. Konsultacje społeczne najbardziej opłacają się administracji publicznej - dodaje.
- Nasza administracja najwyraźniej nie podziela tego poglądu. Nie rozumie, jak bardzo w tworzeniu prawa w ochronie zdrowia może pomóc wiedza pacjentów, i jak w efekcie można uzyskać ich zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego, przekładającego się na wynik wyborczy - stwierdza prezes Fundacji MY Pacjenci.
Cały artykuł dostępny na stronie www.rynekzdrowia.pl (link do pobrania).
24.11. 2014 Rozpowszechnia się informacja
o naszych szkoleniach
W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie zainaugurowano II edycje projektu edukacji organizacji pacjenckich. Projekt dotyczy dialogu społecznego i partycypacji pacjentów w procesie podejmowania decyzji w ochronie zdrowia.
Cały artykuł dostępny na stronie www.rynekzdrowia.pl (link do artykułu).
19.11.2014 Co pacjenci sądzą o refundacji i dostępności leków w Polsce?
Ustawa refundacyjna wprowadziła sprytny mechanizm, który sprawia, że ceny leków wprawdzie maleją, ale beneficjentem tych malejących cen nie są pacjenci. Dwumiesięczny powtarzalny cykl publikacji obwieszczeń refundacyjnych sprawia, że za każdym obrotem koła tego mechanizmu refundacji ceny leków są coraz niższe a dopłaty pacjentów do leków refundowanych coraz wyższe. Beneficjentem tego mechanizmu jest budżet państwa, który dzięki niemu wyciska z systemu refundacji ostatnie istniejące rezerwy i generuje z każdym obrotem tego koła coraz wyższe oszczędności, które potem przeznacza na pokrycie długów szpitali. Decyzje o niekorzystnych dla pacjentów wzrostach odpłatności za leki zapadają w Komisji Ekonomicznej. Jasne jest, że w tym gremium nikt nie dba o interes pacjentów i nie podejmuje decyzji zmierzających ani do poprawy dostępności, ani do zmniejszenia dopłat pacjentów do leków. Przy skali współpłacenia pacjentów wynoszącej 42 proc. brak uwzględnienia potrzeb pacjentów przez to gremium jest rażącą niesprawiedliwością społeczną.
Cały artykuł dostępny na stronie www.medexpress.pl (link do artykułu).
19.11.2014 Co pacjenci sądzą o refundacji i dostępności leków w Polsce?
Pacjenci chcą leków skutecznych, bezpiecznych, tanich i dostępnych w najbliższej aptece (...) - uważa Fundacja My Pacjenci, w: Medycyna Pracy (link do strony).